Un agent al Biroului Rutier Pitești, încadrat în Poliție din 2013, este inculpat într-un amplu dosar de proxenetism și trafic de persoane, instrumentat de DIICOT Pitești.
Procurorii îl acuză că, în noiembrie 2024, ar fi recrutat prin metoda „loverboy” o femeie pe care a obligat-o să se prostitueze în Elveția și Irlanda, până în 26 noiembrie 2025. O parte din banii obținuți ar fi fost însușiți chiar de polițist.
DIICOT a anunțat joi reținerea a patru persoane, trei bărbați și o femeie, cu vârste între 21 și 33 de ani, cercetate pentru proxenetism. „În sarcina unuia dintre inculpați (agent de poliție) în vârstă de 33 de ani s-a reținut și comiterea infracțiunii de trafic de persoane”, precizează procurorii.
Gruparea ar fi obținut beneficii materiale și din înlesnirea prostituției pentru patru tinere, inclusiv o femeie căsătorită cu unul dintre inculpați, în Elveția, Germania, Marea Britanie și Irlanda.
În urma perchezițiile făcute la adresele suspecților, polițiștii au ridicat cocaină, înscrisuri, dispozitive electronice și alte probe.
IPJ Argeș confirmă implicarea agentului și anunță declanșarea cercetării prealabile. Potrivit unor surse judiciare, polițistul nu avea abateri disciplinare în afară de o mustrare scrisă și era considerat de colegi „un om punctual, fără comportamente ostentative”, nimic din activitatea lui neindicând implicarea în traficul de persoane.
Procurorii vor sesiza judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Argeș cu propunerea de arestare preventivă pentru toți cei patru, pe o perioadă de 30 de zile.
