Verdictul lui Ion Crăciunescu după arbitrajul din FCSB - Gloria Buzău: Greșeala majoră sesizată

Ion Crăciunescu a dat verdictul de specialist în privința arbitrajului din meciul FCSB – Gloria Buzău 3-2, din Superliga.

Fostul mare arbitru a sesizat o greșeală importantă făcută de arbitrul Sebastian Colțescu și brigada sa.

Penalty-ul pe care l-a acordat Colțescu pentru FCSB, anulat cu VAR, în prima repriză a meciului de pe Arena Națională ar fi trebui să rămână și campioana României să beneficieze de lovitura de pedeapsă.

Crăciunescu a explicat de ce, în opinia sa, FCSB trebuia să aibă penalty în prima repriză, în urma unui contact între Vali Crețu și Alexandru Ișfan în careul buzoienilor.

"Știți ce se întâmplă? Este o fază foarte grea, dar ținând cont că mingea este în teren și jucătorul este în alunecare, are loc un contact cu adversarul… Atunci este fault, dacă nu joacă mingea (n.r. - apărătorul). Că joacă mingea atacantul (n.r. - Crețu). (…) Pentru mine este penalty", a declarat Ion Crăciunescu, la Digi Sport.

FCSB a învins cu emoții Gloria Buzău, scor 3-2 pe Arena Națională, în etapa a 12-a din Superliga României.