România învinge Lituania cu mari emoții în Liga Națiunilor

Echipa națională a României a învins cu greu Lituania, scor 3-1, într-un meci din Liga Națiunilor.

După victoria entuziasmantă din Kosovo, naționala noastră a început perfect meciul cu Lituania și a deschis scorul după doar 4 minute.

Nicolae Stanciu l-a găsit excelent în centrul careului pe Valentin Mihăilă, iar acesta a deschis scorul cu un șut pe lângă portar.

După marcarea golului, România a făcut însă un pas în spate și i-a lăsat pe lituanieni să preia controlul meciului.

Balticii au devenit tot mai periculoși, iar egalarea a venit în minutul 34, când Kucys a punctat cu un șut pe lângă Târnovanu.

La pauză, Lituania a avut o posesie de 55%, iar România a fost nevoită să preia controlul în partea secundă.

Chiar și așa, echipa noastră s-a chinuit teribil, iar în minutul 78 am tremurat serios. Balticii au marcat după o ieșire a lui Târnovanu, dar reușita a fost anulată după intervenția VAR.

Salvarea a venit de la Ianis Hagi, care a obținut un penalty în minutul 85, acordat după VAR. Răzvan Marin a transformat fără emoții. Apoi, în prelungiri, Mitriță a marcat pe contraatac pentru 3-1.

În celălalt meci din grupa noastră, Cipru a pierdut acasă cu Kosovo, scor 0-4.

După aceste rezultate, România este pe primul loc, cu 6 puncte. Kosovo și Cipru au 3 puncte, iar Lituania nu are niciun punct.

România va disputa următorul meci pe 12 octombrie, în deplasare cu Cipru. Trei zile mai târziu vom întâlni Lituania tot în deplasare.

ROMÂNIA - LITUANIA 3-1

90+6 - Final de meci!

90+2 - GOL ROMÂNIA!!! Alibec pasează excelent la Mitriță, iar acesta face 3-1!

90 - 6 minute suplimentare.

89 - Schimbare România: Alibec intră în locul lui Drăguș.

87 - GOOOOOOOOOOL ROMÂNIA!!! Răzvan Marin marchează din penalty!

85 - Ianis Hagi cere penalty după un dribling în careu. Faza e analizată la VAR și se acordă penalty!

82 - Târnovanu iese bine și blochează un atac periculos.

76 - GOL ANULAT LITUANIA! Balticii bagă mingea în poartă cu capul după o ieșire a lui Târnovanu. Portarul cere fault în atac și golul este anulat la VAR!

74 - Ianis Hagi trimite din afara careului, mingea e oprită cu greu de portar.

70 - Schimbări România: Mitriță și Hagi intră în locul lui Mihăilă și Man.

68 - Olaru trage din marginea careului în brațele portarului.

65 - Mihăilă vede cartonașul galben.

61 - Rațiu pierde mingea în marginea careului, dar șutul lui Lasickas se duce alături.

58 - Târnovanu respinge în ultimul moment la o centrare periculoasă în careu.

56 - Schimbare România: Olaru intră in locul lui Marius Marin.

52 - Lituania se apără bine, echipa noastră nu reușește să creeze pericol.

46 - Lekiatas vede cartonașul galben.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

45 - Rațiu trage din centrul careului, mingea se duce în blocaj.

39 - Stanciu trage din marginea careului în brațele portarului.

34 - GOL LITUANIA! Kucys marchează cu un șut cu piciorul stâng din unghi, la colțul lung! Rațiu a fost prins doi contra unu în această fază!

31 - Ocazie bună! Drăguș trage alături din 12 metri după o pasă ideală a lui Răzvan Marin!

30 - Dublă ocazie pentru Lituania! Târnovanu apără două șuturi în aceeași fază și oprește o acțiune periculoasă!

22 - Dennis Man pleacă pe contraatac, dar e ajuns din urmă.

20 - Echipa noastră a redus turația după marcarea golului. Avem doar un joc de posesie.

13 - Lituania are 2 minute de posesie, dar fără emoții la poarta noastră.

8 - Stanciu se resimte după o intrare dură a unui adversar. Matulevicius vede cartonașul galben.

4 - GOOOOOOOOOOOL ROMÂNIA!!! Mihăilă deschide scorul după o pasă genială a lui Stanciu, care îl lasă singur cu portarul în centrul careului. Șut plasat și avem 1-0!

4 - Avem posesia în startul meciului. Pasele nu merg însă prea bine momentan din cauza gazonului.

1 - Gazonul din Ghencea arată deplorabil. Sperăm să nu ne încurce.

România: Târnovanu - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu - M. Marin - Man, Stanciu, Răzvan Marin, Mihăilă - Drăguș;
Rezerve: Niță, L. Popescu – Manea, Ghiță, Alibec, Chipciu, Hagi, Coman, Artean, Olaru, Mitriță, Sorescu

Selecționer: Mircea Lucescu

Lituania: Gertmonas - Sirvys, Girdvainis, Lekiatas, Tutyskinas, Lasickas - Matulevicius, Slivka, Vorobjovas, Dolznikov - Kucys

Rezerve: Bertasius, Mikelionis - Milasius, Kazukolovas, Upstas, Gytis Paulaskas, Kalinauskas, Vareika, Verbickas, Valdas Paulauska, Antanavicius

Selecționer: Edgaras Jankauskas

Meciul este televizat de Prima TV.

În prima etapă, România a învins Kosovo cu 3-0, iar Lituania a pierdut cu Cipru.