Dezastru total pentru CFR Cluj: Pierde umilitor cu Pafos și ratează calificarea în Conference League

CFR Cluj a fost învinsă, joi, scor 3-0, de ciprioții de la Pafos și a ratat calificarea în grupele Conference League. Scorul general a fost 3-1, după 1-0 în tur pentru echipa lui Dan Petrescu.

CFR Cluj a început cum nu se poate mai prost duelul cu Pafos. După o primă ocazie uriașă ratată de Jairo chiar în primele secunde, vicecampioana României s-a trezit condusă după aproape jumătate de oră de joc. Jaja a deschis scorul cu o reluare din cădere, din apropierea porții lui Mihai Popa, la capătul unei centrări, în minutul 28.

Trei minute mai târziu, Goldar a înscris și el, o reluare excelentă cu capul dintr-o poziție în care era nemarcat în careul CFR-ului. Repriza de coșmar a clujenilor s-a încheiat cu un gol anulat al lui Pafos, în prelungirile primei părți. La cabine s-a intrat cu 2-0 pentru ciprioți pe tabela de marcaj.

Partea secundă a meciului a început la fel de prost pentru CFR Cluj, care a părut o echipă fără orizont, fără agresivitate. Boben a făcut un fault în careu, s-a dictat penalty, iar Tankovic a făcut 3-0 în startul reprizei a doua, în minutul 49. Deși Dan Petrescu a schimbat și a forțat, CFR a fost neputincioasă în atac și nu a creat pericol deloc.

Astfel, după 1-0 în tur, la Cluj, CFR Cluj pierde umilitor cu Pafos, 0-3. Cu scorul de 3-1 la general, Pafos se califică în grupele Conference League, iar CFR Cluj ratează poate cel mai important obiectiv al sezonului.

PAFOS - CFR Cluj 3-0 (Jaja 28, Goldar 31, Tankovic 49-pen), 3-1 la general

Min. 90+10 - Final de meci. Coșmarul se termină, CFR Cluj ratează calificarea în grupele Conference League.

Min. 90 - Nouă minute de prelungire pentru partida din Cipru.

Min. 82 - În continuare, CFR Cluj nu se poate apropia periculos de poarta lui Pafos. Echipa lui Dan Petrescu macină în gol.

Min. 71 - Fără ocazii în continuare pentru CFR Cluj, care este neputincioasă în fața ciprioților de la Pafos.

Min. 60 - CFR Cluj nu reușește să fie periculoasă în fața porții lui Pafos.

Min. 49 - GOL PAFOS! Tankovic transformă cu siguranță penalty-ul și majorează avantajul ciprioților.

Min. 47 - Penalty pentru Pafos! Boben îl faultează în careu pe Jaja, arbitrul dictează penalty!

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+8 - Pauză.

Min. 45+3 - GOL ANULAT PAFOS! Ciprioții înscriu din nou, după o nouă fază fixă, dar arbitrul anulează reușita pentru un ofsaid în prealabil la Jaja, care a centrat în fața porții înainte ca mingea să scuture plasa.

Min. 41 - Ocazie CFR Cluj! Korenica șutează puternic pe jos, dar Ivusic respinge și păstrează poarta intactă.

Min. 31 - GOL PAFOS! Goldar înscrie și el, cu capul, după o lovitură liberă executată bine de ciprioți. Nemarcat, fundașul central a reluat în plasa lui Mihai Popa.

Min. 28 - GOL PAFOS! Jaja deschide scorul cu o reluare excelentă în plasa porții lui Mihai Popa, după o centrare din dreapta a lui Jairo.

Min. 18 - Ocazie CFR Cluj! Șut al lui Camora, respins în corner de către cei de la Pafos.

Min. 16 - Ocazie uriașă Pafos! Jaja trage pe lângă poartă din careu, după o pasă filtrantă excelentă a lui Jairo.

Min. 1 - Ocazie uriașă Pafos! Jairo profită de o pasă eronată între fundașii centrali ai CFR-ului, ajunge la minge și scapă singur cu Popa, dar este blocat în momentul în care a încercat să-l dribleze pe portar.

Min. 1 - A început meciul.

Pafos: Ivusic - Luckassen, Goldar, Pontelo - Bruno, Sunjic, Pepe, V. Dragomir - Jaja, Jairo (cpt.), Tankovic
Rezerve: Theodoulou, Michael - Pileas, L. Vieira, Name, Anderson, Dalligna, Ilia, Correia
CFR Cluj: M. Popa - Mogoș, Boben, Kresic, Camara (cpt.) - Artean, K. Keita, Tachtsidis - Nkololo, Bîrligea, Korenica
Rezerve: Răcășan, Hindrich - Abeid, Leo Bolgado, Ajeti, Kamara, Păun, Simao Rocha, Fică, Djokovic, L. Munteanu, Michael

În tur, la Cluj-Napoca, scorul a fost 1-0 pentru echipa lui Dan Petrescu.

Așadar, CFR Cluj pleacă favorită la calificare în dubla cu Pafos, însă meciul din deplasare nu va fi deloc unul simplu pentru echipa ardeleană.

CFR Cluj va evolua fără Ciprian Deac (38 de ani), unul dintre cei mai importanți fotbaliști ai echipei, după ce acesta a luat "roșu" direct în confruntarea de pe teren propriu.

CFR Cluj a evoluat ultima dată în grupele Conference League în 2022.