FCSB se califică în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor cu un gol în minutul 90

FCSB a obținut calificarea în turul 3 preliminar după ce a eliminat-o pe campioana Israelului, Maccabi Tel Aviv. Roș-albaștrii s-au impus cu 1-0, cu un gol marcat în minutul 90. În tur, scorul a fost 1-1.

În prima repriză, FCSB a dominat jocul și a avut controlul balonului în mare parte din timp.

Maccabi nu a ajuns la poartă, în timp ce FCSB a ratat două șanse bune de a marca, mai întâi prin David Miculescu, cu un șut dintr-o poziție bună.

Apoi, Darius Olaru a izbit bara cu un șut puternic din afara careului.

La pauză, FCSB a făcut două schimbări și i-a scos de pe teren pe Marius Ștefănescu și Alexandru Băluță.

Partea secundă a fost destul de ștearsă, dar introducerea lui Daniel Popa a înviorat lucrurile.

Atacantul adus de la U Cluj a ratat o ocazie uriașă cu capul, iar apoi a pasat excelent către Baeten în minutul 90, după o acțiune de contraatac. Belgianul a marcat fără probleme, cu o execuție plasată.

Pentru FCSB urmează meciul cu Sparta Praga din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Meciurile vor avea loc pe 6/7 august și 13 august.

După acest rezultat, FCSB și-a asigurat prezența în grupele Conference League, indiferent ce va face mai departe.

MACCABI TEL AVIV - FCSB 0-1

90+6 - Final de meci!!!

90 - 5 minute suplimentare.

90 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!!!! Contraatac fabulos, Popa pasează ideal spre Baeten, iar acesta face 1-0!!!

85 - Baeten trage pe lângă poartă din afara careului.

82 - Dawa vede cartonașul galben.

78 - Ce ocazie!!! Popa trimite cu capul puțin alături dintr-o poziție ideală!

78 - Alhassan trage din marginea careului în blocaj.

77 - Schimbare Maccabi: Malede intră în locul lui Zahavi.

75 - Schimbare FCSB: Popa intră în locul lui Miculescu.

73 - Târnovanu intervine bine și blochează un șut al lui Zahavi.

70 - Jocul este destul de slab, nimeni nu mai riscă nimic.

70 - Schimbare Maccabi: Baltaxa intră în locul lui Nachmias.

63 - Schimbare FCSB: Alhassan intră în locul lui Olaru.

62 - Olaru trage din unghi, dar trimite mult peste poartă!

57 - Baeten centrează periculos, dar Phelipe nu ajunge la minge! Șansă bună irosită!

53 - Addo trage mult peste poartă de lângă Crețu.

50 - Luis Phelipe vede cartonașul galben.

46 - Se reia meciul!

Schimbare Maccabi: Jehezkel intră în locul lui Dan Biton.

Schimbări FCSB: Baeten și Phelipe intră în locul lui Ștefănescu și Băluță.

45+5 - Pauză!

45 - 5 minute suplimentare.

38 - Crețu vede cartonașul galben.

37 - Ce ocazie!!! Olaru trage puternic din afara careului, mingea e deviată de portar în transversală și apoi iese în corner!

33 - Cele două echipe nu-și asumă mari riscuri. Se joacă mult la siguranță.

25 - Ștefănescu trage puternic din marginea careului în brațele portarului.

20 - Olaru își revine și se întoarce pe teren.

14 - Olaru se resimte după ce s-a dat cap în cap cu un adversar. Căpitanul FCSB-ului sângerează.

11 - Șut trage puternic din afara careului, mingea trece pe lângă poartă.

6 - Ce ocazie! Miculescu primește excelent în careu, trage pe jos, însă mingea se duce alături!

3 - Radunovic pătrunde bine în partea stângă, centrează periculos, dar nimeni nu ajunge la minge.

MACCABI (4-3-3): Mishpati - Nachmias, Shlomo, Asante, Davidzada - Do. Peretz, Van Overeem, Kanichowsky - Biton, Zahavi (cpt.), Addo
Rezerve: Melika, Amedi - Cohen, Malede, Hozez, Niddam, Jehezkel, Baltaxa, Abu Farchi, Rosen, Nawi, Bitton
Antrenor: Zarko Lazetic

FCSB (4-2-3-1): Târnovanu - V. Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Șut, Lixandru - Ștefănescu, Olaru (cpt.), Băluță - Miculescu
Rezerve: A. Vlad - Panțîru, Haruț, Kiki, Edjouma, D. Popa, Antwi, Chiricheș, Baeten, Musi, Alhassan, L. Phelipe
Antrenor: Elias Charalambou

În tur, scorul a fost 1-1.

Câștigătoarea o va întâlni în turul 3 din Liga Campionilor pe Sparta Praga.

Învinsa va juca în Europa League cu pierzătoarea dintre Jagiellonia și Panevezys. În tur, Panevezys a pierdut cu 4-0.