Liga Campionilor: FCSB remizează cu Maccabi Tel Aviv. Calificarea se joacă în retur

FCSB a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Maccabi Tel Aviv, în prima manșă a turului 2 preliminar din Liga Campionilor.

Gruparea lui Elias Charalambous a dominat prima repriză, dar jocul a fost destul de închis și fazele de poartă l-au avut în prim plan doar pe Alexandru Băluță.

Jocul s-a aprins însă în partea secundă, când FCSB a devenit tot mai periculoasă, iar Miculescu și Șut au ratat două ocazii mari de gol în minutele 58 și 59 cu lovituri de cap.

FCSB l-a pierdut pe Șut din minutul 63, după o accidentare ce pare gravă, iar apoi a fost din nou aproape de gol în minutul 68, dar șutul lui Băluță s-a dus alături.

În minutul 71, Maccabi a deschis neașteptat scorul, profitând de o greșeală în lanț comisă de Ngezana și Crețu. Dan Biton a primit în fața porții și a marcat.

Totuși, FCSB a egalat în doar 5 minute, când Dawa a punctat cu capul după o centrare perfectă a lui Olaru.

S-a terminat 1-1, deși Ștefănescu și Musi au ratat ocazii uriașe, iar calificarea se decide în retur. Manșa retur va avea loc miercurea viitoare, de la ora 21:00.

Dacă va trece de Maccabi, FCSB va juca în turul 3 din Liga Campionilor cu învingătoarea dintre Sparta Praga (Cehia) și Shamrock Rovers (Irlanda).

Dacă va fi eliminată, va juca în turul 3 din Europa League cu pierzătoarea dintre FK Panevezys (Lituania) și Jagiellonia (Polonia). Polonezii au câștigat în tur cu 4-0.

FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1

90+8 - Final de meci!

90+6 - Musi e aproape de gol după o centrare din stânga a lui Olaru, dar trimite alături!

90+4 - Musi vede cartonașul galben pentru simulare.

90+2 - Darius Olaru trage alături dintr-o lovitură liberă din unghi.

90 - 8 minute suplimentare.

86 - Schimbări FCSB: Baeten și Musi intră în locul lui Ștefănescu și Musi.

82 - Ștefănescu pătrunde în careu, dar mingea nu este trimisă periculos spre poartă.

78 - Ce ocazie!!! Ștefănescu ratează încredibil din 10 metri cu toată poarta în față după o centrare perfectă a lui Radunovic!

77 - GOL FCSB!!! Dawa aduce egalarea cu o lovitură de cap după o centrare din partea stângă dintr-o lovitură liberă!

74 - Schimbare Maccabi: Baltaxa intră în locul lui Addo.

71 - GOL MACCABI! Dan Biton deschide scorul după ce Ngezana și Crețu au fost depășiți ușor!

70 - Dawa primește cartonașul galben.

68 - Ce ocazie! Băluță intră în careu, dar șutul său trece puțin pe lângă poartă!

66 - Schimbări Maccabi: Hozez și Biton intră în locul lui Cohen și Zahavi.

65 - Schimbare FCSB: Edjouma intră în locul lui Șut.

63 - Adrian Șut s-a accidentat și nu mai poate continua.

59 - Ce ocazie! Șut trimite plasat cu capul din unghi, mingea e respinsă cu greu de portar!

58 - Ce ocazie! Miculescu trimite periculos cu capul, dar mingea e respinsă de sub transversală!

57 - Ștefănescu șutează din marginea careului, mingea e deviată în corner.

52 - Băluță trage din unghi, însă mingea e slabă, în brațele portarului.

50 - Cohen trimite pe lângă poartă după o centrare din partea stângă.

46 - Se reia jocul!

Schimbări FCSB: Baba Alhassan și Miculescu intră în locul lui Lixandru și Popa.

45+3 - Pauză!

45 - 3 minute suplimentare.

43 - Zahavi trage plasat din marginea careului, mingea trece peste poartă.

35 - Adrian Șut trage de la 35 de metri, dar mingea se duce mult peste poartă.

31 - Lixandru primește cartonașul galben.

29 - Nachmias vede cartonașul galben.

27 - Aldo vede cartonașul galben.

24 - Radunovic centrează bine din partea stângă, dar Popa trimite alături din 6 metri.

22 - Asante vede cartonașul galben pentru un fault asupra lui Ștefănescu.

16 - Băluță intră în careu în viteză, însă șutul său se duce în brațele portarului.

13 - Băluță pătrunde în banda stângă, dar centrarea sa este blocată.

8 - Zahai trage pe jos pe lângă poartă de la 20 de metri.

6 - Israelienii au posesia în startul meciului, FCSB nu poate să țină de minge.

3 - Un prim atac al israelienilor, dar Șut intervine și blochează din centrul careului.

FCSB: Târnovanu - Cretu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Șut, Lixandru - Ștefănescu, Olaru, Băluță - Daniel Popa

Rezerve: Vlad, Panțîru, Haruț, Miculescu, Kiki, Edjouma, Antwi, Chiricheș, Baeten, Musi, Alhassan, Luis Phelipe

Maccabi Tel Aviv: Mishpati - Cohen, Shlomo, Nachmias, Asante, Davidzada - Peretz, van Overeem, Kanichowsky - Zahavi, Addo

Rezerve: Melika, Biton, Malede, Hozez, Niddam, Baltaxa, Abu Farchi, Rosen, Nawi, Lin, Cordoba, Bitton

Manșa retur va avea loc miercurea viitoare, de la ora 21:00.