Un număr de 203 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, cu 92 mai puţine faţă de ziua anterioară. În secţiile ATI sunt tratate 75 de persoane, potrivit bilanțului de duminică.
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare sunt în Bucureşti – 48 şi în judeţul Cluj – 28.
În ultimele 24 de ore au fost efectuate 2.854 de teste RT-PCR (975 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 1.879 la cerere) şi 6.282 teste rapide antigenice.
În unităţile sanitare de profil sunt internate 548 de persoane cu COVID-19, cu 14 mai multe decât în ziua anterioară, a informat, duminică, Ministerul Sănătăţii.
În secţiile ATI sunt tratate 75 de persoane, cu 8 mai puţine decât în ziua precedentă.
Dintre cei 75 de pacienţi internaţi la ATI, 62 sunt nevaccinaţi anti-COVID.
Din totalul pacienţilor internaţi, 34 sunt minori, cu 9 mai mulţi decât în ziua anterioară, toţi fiind internaţi în secţii.
Tot mai puține cazuri de Covid-19, dar încă sunt bolnavi internați în ATI
