Simona Halep a învins-o fără emoții pe Gabriela Ruse la Melbourne

Simona Halep s-a calificat, joi dimineață, în sferturile de finală ale turneului Melbourne Summer Set 1, după ce a trecut în runda secundă de Gabriela Ruse.

La fel ca și anul trecut la Transylvania Open, Simona a învins-o categoric pe Gabriela Ruse.

6-2, 6-1 este scorul cu care Simona a obținut cea de-a doua victorie din tot atâtea meciuri jucate cu sportiva aflată pe locul 87 în ierarhia WTA.

Doar o oră și 1 minut a durat confruntarea dintre cele două tenismene române.

Mai departe, în sferturile de finala, Simona Halep (locul 20 WTA) o va întâlni pe elvețianca Viktorija Golubic (locul 43 WTA).

Odată cu calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Melbourne, Simona și-a asigurat un cec în valoare de 5.800 de dolari și 60 de puncte WTA.

Melbourne Summer Set 1 face parte din categoria WTA 250 și este dotat cu premii totale de 239.477 de dolari.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!