România învinge greu Polonia la Campionatul European de handbal feminin

România a învins cu mare dificultate Polonia într-un meci disputat sâmbătă în Grupa D de la Campionatul European de handbal feminin.

„Tricolorele” s-au impus cu 28-24, după ce la pauză au fost conduse cu patru goluri!

Cu această victorie, fetele antrenate de Bogdan Burcea și-au asigurat, în mare proporție, calificarea în grupele principale.

Învinsă de Norvegia în primul meci de la acest turneu final european, reprezentativa noastră avea nevoie de victorie astăzi, pentru a nu fi eliminată încă din prima faza grupelor.

Cristina Neagu și compania au făcut însă o primă repriză dezamăgitoare, încheiată cu scorul de 14-11 în favoarea polonezelor.

După pauză, naționala noastră a ieșit mult mai hotărâtă pe teren si a întors rezultatul, asigurându-și, cel mai probabil, și biletele pentru faza următoare.

Golurile reprezentativei noastre au fost marcate de Cristina Neagu (8), Cristina Laslo (6), Lorena Ostase (6), Nicoleta Dincă (3), Laura Popa (2), Ana Maria Iuganu (2) și Eliza Buceschi.

Pentru România urmează meciul de luni cu Norvegia, marea favorită la această ediție a Campionatului European de handbal feminin.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea întâlnirii dintre România și Polonia, din cadrul Campionatului European de handbal feminin.

România - Polonia 28-24 (11-15)

FINALUL MECIULUI

'60 - Polonezele marchează de două ori, dar și fetele noastre mai reușesc un gol.

'60 - Ana Maria Iuganu mărește avansul la 5 goluri când mai sunt doar câteva secunde de jucat.

'59 - Ostase înscrie trei goluri la rând și România nu mai poate rata victoria.

'58 - Lorena Ostase marchează și meciul este rezolvat.

'57 - Două minute eliminare în tabăra polonezelor.

'57 - Gol de la 7 metri pentru Polonia.

'56 - Polonia a marcat doar 6 goluri în repriza secundă, în timp ce fetele noastre au punctat de 13 ori până acum.

'56 - Lorena Ostase punctează și selecționerul Poloniei cere time out.

'55 - Cristina Laslo înscrie în poarta goală și avem două goluri avans cu cinci minute rămase din meci.

'54 - Gol pentru Cristina Neagu.

'54 - Două minute eliminare pentru o handbalistă poloneză.

'53 - Time out cerut de selecționerul nostru, Bogdan Burcea.

'52 - Polonia egaleză la 21 și se anunță un final de meci incendiar.

'51 - Gol frumos marcat de poloneze, care se mențin aproape.

'50 - Laura Popa înscrie din extrema dreaptă.

'48 - Buceschi marchează și România trece pentru prima oară la conducerea jocului.

'47 - Cristina Laslo ia o acțiune pe cont propriu și marchează în inferioritate.

'46 - Polonezele revin la conducere.

'46 - Eliminare de două minute pentru Anca Polocoşer.

'46 - Cristina Neagu egalează la 18 dintr-o lovitură de la 7 metri.

'45 - Cristina Laslo reduce diferența la un singur gol.

'44 - Încriu și polonezele, care conduc cu 18-16.

43 - Gol marcat de Ana Maria Iuganu.

'41 - Cristina Neagu înscrie de la 7 metri.

'41 - Aruncare de la 7 metri și eliminare de două minute în tabăra polonezelor.

'38 - Time out cerut de selecționerul norvegian al Poloniei.

'37 - Cristina Laslo o surprinde pe portărița polonezelor și ne apropiem la trei goluri.

'36 - Gol de pe extremă reușit de poloneze.

'35 - Cristina Neagu înscrie un gol superb.

'34 - Gol cu pivotul marcat de Polonia.

'32 - Începem bine repriza secundă, cu un gol marcat de Cristina Laslo.

ora 17:50 - Startul reprizei secunde.

-----------------------

PAUZĂ

'30 - Cristina Neagu reduce din diferență de la 7 metri.

'29 - Polonezele ne surprind din nou și refac diferența de cinci goluri.

'28 - Denisa Dedu apără o lovitură de la 7 metri, dar mingea îi revine polonezei, care înscrie.

'27 - Gol pe contraatac în contul Lorenei Ostase.

'25 - Cristina Neagu înscrie dintr-o lovitură de la 7 metri.

'24 - Polonia marchează golul 13 de pe aceeași extremă stângă.

'23 - Cristina Neagu punctează pentru 8-12.

'22 - Un nou gol înscris cu ușurință de Polonia, care controlează această primă repriză.

'22 - Laura Popa marchează din extrema dreaptă.

'21 - Gol norocos al polonezelor.

'20 - Gol cu pământul izbutit de Polonia, care se desprinde la patru goluri când mai sunt 10 minute din prima repriză.

'18 - Gol din extrema stângă reușit de poloneze, iar selecționerul României solicită un time-out.

'17 - Polonezele răspund cu o aruncare la fel de frumoasă.

'17 - Cristina Neagu sparge gheața cu o aruncare de la 9 metri.

'15 - România ratează mingea de 6-6, iar Polonia nu ne iartă.

'14 - Cristina Laslo înscrie un gol superb, cu o boltă excelent executată.

'12 - Încă o reușită de pe extrema dreaptă pentru poloneze.

'11 - Gol Polonia, care trece din nou în avantaj.

'10 - Trei goluri consecutive pentru Nicoleta Dincă și egalăm la 4.

'9 - Înscriem pe contraatac, prin aceeași Nicoleta Dincă.

'8 - Gol marcat de Nicoleta Dincă.

'8 - Greșim din nou pe faza ofensivă, iar Polonia se desprinde la 3 goluri.

'7 - Gol pe contraatac al polonezelor.

'6 - Două minute eliminare pentru Laura Popa.

'5 - Polonezele înscriu cu o aruncare de la 9 metri.

'4 - Lorena Ostase înscrie după o pasă primită de la Cristina Neagu.

'2 - Polonia deschide scorul dintr-o lovitură de la 7 metri.

INFO: "Tricolorele" au câștigat trei din ultimele patru meciuri disputate cu polonezele.

ora 17:00 - A început meciul.

Meciul are loc la Kolding și este televizat de posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Plus.

Tot astăzi în Grupa D de la turneul final din Danemarca se va mai juca meciul dintre Norvegia și Germania, începând cu ora 19:15.

În prima etapă a grupei, România a fost învinsă de Germania (19-22), iar Polonia a pierdut categoric cu Norvegia (22-35).

Vezi: Meci decisiv pentru naționala feminină de handbal a României la Campionatul European din Danemarca

• interi stânga: Cristina Neagu (CSM Bucureşti), Anca Polocoşer (CS Minaur Baia Mare);
  • pivoţi: Lorena Ostase (CSM Slatina), Alexandra Subţirică-Iovanescu (SCM Gloria Buzău)

3-20 decembrie este perioada în care se desfășoară Campionatul European de handbal feminin.