Guvernul Bolojan, dat în judecată pentru că a refuzat să spună ce ajutoare militare au fost acordate Ucrainei

Guvernul Bolojan, dat în judecată pentru că a refuzat să spună ce ajutoare militare au fost acordate Ucrainei
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Asociația pentru Apărarea Drepturilor Omului în România – Comitetul Helsinki (APADOR-CH) a anunțat că a chemat în judecată Guvernul României, prin Secretariatul General (SGG), după ce instituția a refuzat să furnizeze informații considerate de interes public privind ajutoarele militare acordate Ucrainei.

APADOR-CH a solicitat Guvernului, în septembrie 2025, numărul și data hotărârilor prin care au fost aprobate ajutoare militare pentru Ucraina, precum și detalii despre clasificarea acestora – cine le-a clasificat, prin ce act și la ce dată. Deși cererea nu viza conținutul hotărârilor sau informații operative, ci doar date administrative minime, Guvernul a refuzat să răspundă, invocând că sunt „informații exceptate de la accesul public”, se arată în comunicatul asociației.

„Simpla existență a unei hotărâri și numărul acesteia nu pot fi considerate informații secrete”, subliniază organizația, care acuză Executivul de „o practică absurdă și abuzivă”.

APADOR-CH amintește că nu este prima oară când Guvernul refuză să comunice informații minimale despre acte normative. Situații similare au fost întâlnite și în anii trecuți, inclusiv în cazul cheltuielilor de deplasare ale fostului președinte al României, Klaus Iohannis, pentru care autoritățile au invocat, de asemenea, motive de secretizare.

Peste 20 de ani de la primul proces pentru transparență

Asociația amintește și un precedent din 2002, când a câștigat în instanță un proces împotriva SGG privind desecretizarea stenogramelor ședințelor de guvern. La acea vreme, instituția era condusă chiar de actualul premier, Ilie Bolojan. Instanța a dispus atunci amendarea lui Bolojan pentru fiecare zi de întârziere în comunicarea informațiilor publice.

„Este regretabil că, după mai bine de 20 de ani, ne aflăm în aceeași situație: Guvernul României refuză să respecte legea și dreptul cetățenilor la informații de interes public”, transmite APADOR-CH.

Organizația consideră că actualul Executiv continuă o „tradiție a opacității” care nu are legătură cu protejarea securității naționale, ci doar cu limitarea accesului publicului la modul în care funcționează guvernarea și sunt cheltuiți banii statului.

23 de pachete trimise către Ucraina. De ce e secret ajutorul

Ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, a explicat, la începutul lunii septembrie, că decizia de a clasifica informațiile privind ajutorul militar oferit Ucrainei aparține Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT).

„Pe partea de echipament militar au fost 23 de pachete trimise către Ucraina, stabilite împreună cu armata ucraineană, în funcţie de nevoile lor de echipare și de disponibilitățile și stocurile Armatei Române. Există niște liste care sunt clasificate. Așa s-a decis în CSAT la un anumit moment”, a declarat Moșteanu.

Întrebat de ce cetățenii români nu pot afla ce tip de ajutor a oferit România, ministrul a răspuns că această decizie „ține de strategie militară”, subliniind că „nu e bine să spui în gura mare cu ce ți-ai golit tu depozitele”.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇