România învinge Elveția și se califică la Campionatul European U21

Echipa națională de tineret a României a învins Elveția, scor 3-1, și s-a calificat la Campionatul European U21 de pe primul loc din grupă.

„Tricolorii” lui Daniel Pancu s-au impus în ultimul meci al grupei, după un meci în care au avut o atitudine grozavă.

Ianis Stoica a deschis scorul în minutul 16, după o pasă excelentă a lui Louis Munteanu.

Apoi, în minutul 28, elvețienii au rămas în 10 oameni, după ce Jaquez a fost eliminat pentru o intrare brutală asupra lui Louis Munteanu. La această fază, selecționerul Daniel Pancu a fost eliminat după ce a sprintat până la centrul terenului și a sărit să-i ceară explicații arbitrului pe un ton nervos.

În minutul 35, România a realizat o fază superbă, pe care Ianis Stoica a finalizat-o și a dus scorul la 2-0.

În partea secundă, Hajdari a punctat cu o lovitură de cap în minutul 65, însă Agkdag a stabilit scorul final de 3-1 după o fază fixă.

România termină astfel grupa pe primul loc, cu 22 de puncte, două peste Finlanda și patru peste Elveția.

Campionatul European U-21 va avea loc între 12 și 29 iunie în Slovacia.

Pentru naționala României, aceasta este a patra prezență la rând la Campionatul European.