România învinge Lituania și are punctaj maxim în Liga Națiunilor

Echipa națională a României a învins Lituania, scor 2-1, în deplasare, într-un meci din Liga C, Grupa 2 a Ligii Națiunilor.

„Tricolorii” au obținut a patra victorie din tot atâtea meciuri sub comanda lui Mircea Lucescu, deși au început greoi.

Arbitrul a acordat un penalty scandalos pentru lituanieni în minutul 7, după un presupus henț al lui Andrei Rațiu. Mâna lui Rațiu era lipită de corp, dar arbitrul a rămas ferm și după ce a văzut reluarea VAR, iar Kucys a marcat.

Tot dintr-un penalty am reușit să egalăm în minutul 18, prin același Răzvan Marin, golgheterul echipei noastre.

"Tricolorii" au suferit și au acuzat lipsa de prospețime pe un teren greoi, iar scânteia a venit de la Radu Drăgușin. Fundașul central a urcat în atac în minutul 65, i-a pasat lui Dennis Man, iar acesta a luminat jocul cu o pasă ideală. Denis Drăguș s-a aflat la finalizare și a marcat lejer.

După acest rezultat, România este pe primul loc în grupă, cu 12 puncte. Kosovo, care a învins Cipru cu 3-0, este pe locul 2, cu 9 puncte. Cipru are 3 puncte, iar Lituania niciunul.

În luna noiembrie, România va întâlni Kosovo pe 15 noiembrie și Cipru trei zile mai târziu. Ambele meciuri vor fi pe teren propriu.

LITUANIA - ROMÂNIA 1-2

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

90 - Chernyk trage peste poartă din marginea careului!

84 - Schimbare România: Ianis Hagi intră în locul lui Dennis Man.

82 - Niță intervine excelent în postura de unu contra unu, dar de la margine se ridică fanionul pentru ofsaid.

80 - Echipa noastră a liniștit jocul după ce a trecut în avantaj.

72 - Schimbări România: Olaru și Coman intră în locul lui Mihăilă și Răzvan Marin.

70 - Stanciu trage direct din corner, Drăguș deviază, dar mingea trece alături.

65 - GOOOOOOOL ROMÂNIA!!! Radu Drăgușin pleacă pe contraatac, pasează la Dennis Man, iar acesta verticalizează către Denis Drăguș care punctează cu un șut plasat!

63 - Burcă vede cartonașul galben pentru un fault la marginea careului.

61 - Dennis Man ia o acțiune pe cont propriu, dar șutează alături.

53 - Mihăilă trage din afara careului, mingea este deviată în corner.

50 - Slivka vede cartonașul galben.

46 - Se reia jocul!

45+4 - Pauză!

45 - Niță reține cu mari emoții la un șut trimis din marginea careului.

38 - Răzvan Marin are ocazia unui contraatac, dar greșește pasa spre Dennis Man.

31 - Ce ocazie! Gertmonas scoate excelent la reluarea lui Drăguș din 6 metri cu capul!

28 - Dennis Man trage în bara laterală, dar se ridică fanionul pentru ofsaid. Decizie corectă.

23 - Gertmonas se resimte și jocul este întrerupt.

18 - GOL ROMÂNIA!!! Răzvan Marin egalează din penalty!

17 - Penalty pentru România! Arbitrul arată punctul cu var după un henț!

14 - Jucătorii noștri resimt primirea golului și greșesc destul de mult individual.

7 - GOL LITUANIA! Kucys deschide scorul din penalty!

7 - Arbitrul menține decizia de penalty deși reluarea arată clar cum Rațiu are mâna lipită! Decizie scandaloasă!

4 - Penalty pentru Lituania după un henț comis de Andrei Rațiu!

Info:

Lituania:  Gertmonas - Lekiatas, Girdvainis, Tutyskinas - Sirvys, Slivka, Vorobjovas, Gineitis, Lasickas (cpt.) - Golubickas, Kucys
Rezerve: Bertasius, Mikelionis - Upstas, Kalinauskas, Matulevicius, G. Paulauskas, Cernych, Antanavicius, V. Paulauskas, Milasius, Barauskas, Dolznikov
Selecționer: Edgaras Jankauskas

România: Niță - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Sorescu - R. Marin, M. Marin, Stanciu (cpt.) - Man, Drăguș, Mihăilă
Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu - Manea, V. Ghiță, Alibec, Chipciu, Pușcaș, Dican, Hagi, Coman, Olaru, Mitriță
Selecționer: Mircea Lucescu

În clasament, România este pe locul întâi, cu 9 puncte, iar Lituania e ultima, fără niciun punct.

În tur, România s-a impus cu 3-1 pe stadionul Steaua.