România U21 învinge Muntenegru și face un pas important spre Campionatul European

Echipa națională de tineret a României a învins Muntenegru, scor 6-2, în preliminariile pentru Campionatul European U-21.

„Tricolorii” au început în forță, iar Louis Munteanu a deschis scorul în minutul 16 cu o lovitură de cap din centrarea lui Pantea.

Muntenegrenii au egalat în minutul 21 direct din corner prin Janjic, însă Munteanu a făcut 2-1 cu un șut plasat din pasa lui Octavian Popescu.

S-a făcut 3-1 în minutul 52, când Rareș Ilie a driblat portarul și a marcat în poarta goală.

Șapte minute mai târziu, Octavian Popescu a marcat și el cu un șut plasat. Mrvaljevic a punctat cu un șut puternic, dar Louis Munteanu a reacționat imediat în minutul 74 cu un șut din marginea careului. Ultimul gol a fost marcat pe final de Mihnea Rădulescu printr-un șut plasat.

După acest rezultat, România este pe primul loc în grupă, cu 19 puncte, două peste Elveția și unul peste Finlanda. Elveția și Finlanda se întâlnesc vineri seară.

În ultima etapă, România va întâlni marți Elveția pe stadionul Rapidului. Prima clasată se califică direct, iar ocupanta locului secund merge la baraj.