Discuțiile de vineri seara de la Palatul Cotroceni n-au dus niciunde. După întâlnirea cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților, Nicușor Dan a transmis un mesaj supărat, anunțând că iar sunt blocate negocierile, după ce el credea marți că s-a ajuns la consens, respectiv guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu. A și acuzat PNL că marți a agreat varianta, iar vineri s-a răzgândit și a venit cu propunerea de premier Siegfried Mureșan. Variantă care nu a fost agreată la întâlnirea de la Cotroceni, a confirmat Ilie Bolojan. Care a explicat și că PNL nu a zis niciodată că-i va da un cec în alb lui Sorin Grindeanu, ci votul pentru un guvern minoritar PSD vine la pachet cu asumarea realizării unor reforme. „Or, am constatat că domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Și am înțeles că nici în politică nu se dau cecuri fără acoperire. PNL nu blochează. (...) Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre. Asta deranjează”. Supărat s-a arătat și Sorin Grindeanu (n-aș băga mâna în foc că e așa), care a acuzat PNL -USR-UDMR că se agață de funcții, a zis că nu va susține o formulă guvernamentală în care să nu fie prezent și PSD și că, la o adică, dacă „actualul Parlament nu mai poate genera o formulă stabilă”, „nu ne temem de votul cetățenilor”. Și Ludovic Orban i-a sugerat președintelui Nicușor Dan alegerile anticipate, dar ca formă de presiune asupra PSD: „Președintele Nicușor Dan este în situația de a alege între Siegfried Mureșan și Sorin Grindeanu. Dacă îl va desemna pe Sorin Grindeanu va rupe definitiv legătura cu oamenii care l-au votat și va trece definitiv în tabăra iliberală. Dacă îl va desemna, așa cum ar fi normal, pe Siegfried Mureșan poate să contribuie decisiv la învestirea guvernul Mureșan dacă anunță că va aplica prevederile constiuționale, că va dizolva Parlamentul și va declanșa alegeri anticipate în cazul în care deputații și senatorii vor respinge și acest al doilea guvern”. Miza alegerii președintelui a exprimat-o simplu și limpede Siegfried Mureșan: „Este timpul să decidem ce vrem cu adevărat: să rezolvăm problemele României sau să instalăm cât mai rapid un prim-ministru PSD? Eu cred că trebuie să ne facem datoria față de românii care vor modernizarea și reformarea țării, nu față de Sorin Grindeanu”. De altfel, economistul-șef al BNR, Valentin Lazea, avertizează că România are, simultan, cea mai mare inflație și cel mai mare deficit bugetar din UE, iar datoria publică va depăși anul acesta pragul de 60% din PIB. În aceste condiții, spune el, există „oricând pericolul retrogradării țării la nivelul nerecomandat investițiilor”, al opririi finanțărilor externe și al unei ajustări brutale a nivelului de trai. De aceea, Lazea propune un pact politico-economic care să oblige orice guvern să respecte limite clare pentru inflație, deficit și creștere economică, iar deficitul să fie redus la 2,5–3% din PIB, sub nivelul cheltuielilor cu dobânzile: „Este singurul lucru pe care îl putem face pentru a ne putea uita în ochii copiilor noștri fără să roșim”. Ce va alege președintele? Vom vedea zilele următoare. Și poate vom și înțelege. Până atunci, declarația zilei vine de la Tudor Chirilă, care îi dă replica lui Nicușor Dan, după ce președintele a spus că „nu poţi să te lupţi cu sistemul când eşti şeful sistemului”. „Nicușor Dan, nu sunteți șeful sistemului, sistemul este șeful dumneavoastră. Deci aveți toate motivele să vă luptați. Ați primit un mandat de la oameni care au crezut că veți lupta cu sistemul, nu că veți administra sistemul. Dacă mandatul pentru schimbare se transformă în mandat pentru administrarea sistemului, atunci contractul se revocă unilateral”. Între timp, România intră într-un weekend de caniculă severă. Sâmbătă, valul de căldură persistă în toată țara: în sud și est vor fi în general 30–34 de grade, iar în Banat, Crișana, Maramureș și Transilvania se ajunge la 38–39 de grade, cu disconfort termic accentuat și noapte tropicală. Cea mai grea zi va fi însă duminică: ANM a emis cod roșu pentru Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei, unde temperaturile pot urca spre 39–40 de grade, valori comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie. În Banat, Oltenia, mare parte din Muntenia și Moldova va fi cod portocaliu, cu maxime de până la 38 de grade. Valul de căldură care lovește Europa nu mai poate fi tratat ca o anomalie meteo. O analiză World Weather Attribution arată că temperaturile din aceste zile ar fi fost „aproape imposibile” în climatul de acum 50 de ani, iar un episod similar, produs atunci, ar fi fost cu aproximativ 3,5 grade Celsius mai rece. Problema nu este doar că zilele sunt mai fierbinți, ci și că nopțile tropicale - în care temperatura nu scade sub 20 de grade - au devenit de circa 100 de ori mai probabile decât în 2003, ceea ce crește riscurile pentru sănătate, mai ales pentru vârstnici și bolnavii cronici. ONU avertizează că „schimbările climatice scapă de sub control”, iar cercetătorii resping explicația El Niño: cauza principală rămâne încălzirea globală produsă de activitatea umană. (mereu când citesc astfel de avertismente mă duce gândul la Don't Look Up) În lume, în ziua 1.584 de război, Ucraina a lovit Rusia cu un atac masiv cu drone, inclusiv în direcția Moscovei, iar în Crimeea mii de mașini s-au blocat la podul Kerci, pe fondul atacurilor care au lăsat aproape jumătate din peninsulă fără curent. Mai mult, Volodimir Zelenski a anunțat că a autorizat o operațiune de 40 de zile a Serviciului de Securitate al Ucrainei, menită să pună presiune pe Moscova să accepte încheierea războiului. La câteva ore după anunț, SBU a revendicat primele lovituri din noua campanie, asupra unor nave militare rusești aflate în construcție la șantierul naval Zaliv din Kerci și asupra apărării antiaeriene din zonă. Pe plan diplomatic, avem o dispută între Washington și Moscova. Rusia invocă din nou presupuse „înțelegeri” de la summitul Trump-Putin din Alaska, din august 2025, dar secretarul de stat american Marco Rubio spune că la Anchorage a existat doar o propunere, nu un acord. Serghei Lavrov cere acum Statelor Unite să clarifice ce rol mai au în negocierile de pace, în timp ce Emmanuel Macron spune că, pentru prima dată, SUA au confirmat într-un text oficial că nu mai sunt un mediator neutru, ci susțin suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei. Cifra zilei este 12,9 milioane de lire sterline - atât a plătit Regele Charles al III-lea în impozite în anul fiscal 2024–2025, potrivit raportului anual al Casei Regale. Este și primul monarh britanic care își face publică declarația fiscală. Și câteva informații bune, pe scurt:
- Președintele Nicușor Dan a convocat pentru luni, la ora 15:00, o ședință CSAT la Palatul Cotroceni. Pe agendă sunt obiectivele României la Summitul NATO de la Ankara din iulie, participarea Armatei Române la misiuni externe în 2027 și situația ROMATSA, după suspendarea certificatului de furnizor de servicii de navigație aeriană.
- Maia Sandu respinge unirea lui Șoșoacă - Maia Sandu respinge proiectul Dianei Șoșoacă privind unirea Republicii Moldova cu România, care a fost adoptat tacit de Camera Deputaților și se află acum la Senat. „A fost propus de un agent al Moscovei”, „așa nu se face unirea”, spune Maia Sandu.
- România rămâne țara cu cele mai mici prețuri de consum din UE: un coș de bunuri și servicii care costă, în medie, 100 de euro în Uniune poate fi cumpărat la noi cu 58,9 euro. Diferența nu înseamnă însă automat că românii trăiesc mai bine sau mai ieftin, pentru că prețurile trebuie citite împreună cu salariile și puterea de cumpărare. În Europa, extremele sunt uriașe: Islanda și Elveția sunt cele mai scumpe, iar Macedonia de Nord, Turcia, Bosnia și Herțegovina, România și Bulgaria - printre cele mai ieftine.
- O veste bună pentru șoferii din București și Ilfov: Lotul 1 al Autostrăzii A0 Nord, care trece prin zona Buftea, Mogoșoaia și Corbeanca, ar putea fi deschis până la finalul acestui an, cu câteva luni înainte de termenul contractual. Practic, șoferii ar putea circula neîntrerupt între Autostrada A1 și DN1, fără să mai depindă de vechea Centură în zona de nord-vest.
- Un caz de șicanare în trafic a ajuns să fie tratat de instanță ca tentativă de omor: un șofer din București a fost condamnat definitiv la 5 ani de închisoare cu executare, după ce i-a tăiat intenționat calea altui șofer în Pasajul Sudului. Mașina lovită a intrat în peretele de beton al pasajului, iar o pasageră a fost grav rănită și a avut nevoie de luni de spitalizare. Șoferul trebuie să plătească și despăgubiri de 35.000 de euro.
Încheiem ziua cu o veste bună pentru turiștii care pleacă în Grecia și poate au prins zilele acestea valul de panică de pe rețelele sociale: nu, nu trebuie să ne anulăm vacanțele și nici să evităm marea. Isteria a pornit după ce mai multe imagini și avertismente despre așa-numitul pește-iepure, o specie cu dinți puternici, au fost distribuite intens online, uneori cu formulări alarmiste despre riscul ca turiștii să fie mușcați în apă. Biologii spun însă că pericolul real este foarte mic: peștele există în apele Greciei, dar nu atacă oamenii în mod obișnuit și preferă zonele cu vegetație marină. Recomandarea este una de bun-simț, nu de panică: putem intra liniștiți în mare, dar nu hrănim peștii, nu încercăm să îi atingem și purtăm încălțăminte de apă în zonele cu pietre sau vegetație. |