Simona Halep s-a accidentat și a abandonat în meciul cu Angelique Kerber de la Roma

Simona Halep s-a văzut forțată să abandoneze în setul doi al meciului cu Angelique Kerber din turul doi al turneului de la Roma, după ce s-a accidentat la gamba stângă.

Sportiva noastră a câștigat cu ușurință primul set, scor 6-1, iar în cel de-al doilea scorul era egal.

La 3-3 în setul secund, Simona Halep, campioană en-titre la turneul de la Foro Italico, a acuzat o accidentare la gamba stângă și a cerut imediat intervenția fizioterapeutului.

"Nu știu cum. Nu am făcut nimic", a răspuns Simona când a fost întrebată cum s-a accidentat.

Din păcate, Simona n-a mai putut continua meciul și a părăsit terenul în lacrimi, fiind ajutată să meargă de Angelique Kerber și Darren Cahill.

Următorul turneu la care Simona Halep ar trebui să participe este cel de la Roland Garros, programat între 30 mai si 13 iunie.

Vezi: Vești deloc bune de la Roma: Simona Halep a suferit o ruptură musculară

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep și Angelique Kerber, din turul doi al turneului de la Roma.

Simona Halep - Angelique Kerber 6-1, 3-3 ret.

Setul II

Din păcate, Simona nu mai poate continua și abandoneză. Să sperăm că accidentarea nu este gravă.

INFO: Accidentarea este la gamba stângă, iar Simona abandoneză.

INFO: Simona s-a accidentat la piciorul stâng și cere intervenția medicului. Sportiva noastră acuză dureri mari și e puțin probabil să mai poată continua meciul...

3-3 Serviciu pierdut de Simona și avem din nou egalitate.

3-2 Simona face breakul și trece din nou în față.

2-2 Nemțoaica reușește breakul și egalează la 2.

2-1 Primul game făcut de Angelique Keber cu serviciul.

2-0 Tenismena noastră arată un joc solid și controlează meciul.

1-0 Simona începe excelent și setul secund, cu break. Kerber nu și-a câștigat încă serviciul...

Setul I

6-1 Simona Halep își adjudecă primul set în doar 27 de minute.

5-1 Încă un break pentru Simona, care va servi pentru câștigarea primului set.

4-1 Simona îșî consolidează breakul și se distanțează la 4-1.

3-1 Un nou break alb al Simonei.

2-1 Rebreak izbutit de tenismena din Germania.

2-0 Break la 0 reușit de sportiva noastră.

1-0 Simona salvează două mingi de break și câștigă apoi primul game al meciului.

ora 19:07 - A început meciul.

Meciul este televizat în România de postul Digi Sport 2.

Simona a avut primul tur liber, în timp ce Angelique Kerber a trecut în două seturi de Alize Cornet.

Simona Halep (locul 3 WTA) și Angelique Kerber (locul 26 WTA) s-au mai întâlnit de 11 ori până în prezent, scorul fiindu-i favorabil româncei cu 6-5:

2018, Roland Garros: 6-7 (2), 6-3, 6-2 pentru Halep;
2019, Eastbourne: 6-4, 6-3 pentru Kerber.

10-16 mai este perioada în care se desfășoară turneul Italian Open 2021.

Anul trecut, turneul a fost câștigat de Simona Halep, după o finală cu Karolina Pliskova.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!