Simona Halep s-a calificat cu ușurință în sferturile de finală de la Stuttgart

Simona Halep a învins-o lejer, joi seara, pe Marketa Vondrousova și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart.

După un prim tur liber, Simona a dat piept cu Vondrousova, într-un meci cu o miză dublă pentru reprezentanta noastră, sferturile de finală, dar și o revanșă pentru cele două înfrângeri suferite în 2019, la Roma, respectiv Indian Wells.

La primul meci jucat după o lună de pauză, Simona a arătat un tenis foarte solid și a avut nevoie de mai puțin de o oră pentru a se impune.

6-1, 6-3 a fost scorul întâlnirii dintre Simona Halep și Marketa Vondrousova.

Mai departe, în sferturile de finală, ocupanta locului 3 în ierarhia WTA o va întâlni, mâine, pe câștigătoarea partidei dintre Belinda Bencic și Ekaterina Alexandrova.

Porsche Tennis Grand Prix 2021 se desfășoară pe durata acestei săptămâni și are premii în valoare totală de 565.530 de dolari.

Vezi și: Reacția Simonei Halep după victoria cu Vondrousova de la Stuttgart

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea întâlnirii dintre Simona Halep și Marketa Vondrousova, din turul doi al turneului de la Stuttgart:

Simona Halep - Marketa Vondrousova 6-1, 6-3

Setul II

6-3 - Game, set și meci Simona Halep.

5-3 - Simona Halep izbutește breakul și va servi pentru câștigarea meciului.

4-3 - Un nou game solid reușit de Simona.

3-3 - Tenismena noastră începe bine game-ul, dar cehoaica revine și egalează la 3.

3-2 - Simona servește foarte bine și revine la conducere.

2-2 - Echilibrul se menține în acest start al setului secund.

2-1 - Simona continuă să-și facă serviciul fără emoții.

1-1 - Vondrousova egalează la unu.

1-0 - Simona își face serviciul în debutul setului doi.

Setul I

6-1 - Halep reușește cel de-al treilea break consecutiv și închide primul set cu un categoric 6-1, după numai 26 de minute.

5-1 - Simona controlează meciul și este la un pas de câștigarea primului set.

4-1 - Un nou break reușit de Simona, care se distanțează în acest prim set.

INFO: Reamintim că Vondrousova a câștigat precedentele două meciuri cu Simona Halep, ambele în 2019.

3-1 - Tenismena noastră își consolidează breakul.

2-1 - Simona realizează primul break al partidei și preia conducerea.

1-1 - Simona răspunde cu un serviciu la fel de bun și cu un game "alb".

0-1 - Cehoaica începe bine și își trece în cont primul game al meciului.

INFO: Este primul meci pentru Simona după accidentarea suferită la umăr la Miami.

ora 18:07 - A început meciul.

Meciul este televizat în România de postul Digi Sport 2.

Simona Halep (locul 3 WTA) și Marketa Vondrousova (locul 20 WTA) s-au mai întâlnit de două ori până acum, ambele partide fiind câștigate de jucătoarea din Cehia:

2019, Roma: 2-6, 7-5, 6-3;
2019, Indian Wells: 6-2, 3-6, 6-2.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!