Simona Halep, învinsă categoric în sferturi la Melbourne după un meci în care a acuzat probleme medicale

Simona Halep a fost învinsă, de Ekaterina Alexandrova în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy de la Melbourne (Australia).

Jucătoarea noastră a cedat ușor în două seturi, scor 2-6, 1-6, după un meci în care a acuzat și ceva probleme în zona lombară.

Doar o oră a durat întâlnirea de vineri de la Melbourne.

Simona a început excelent partida și și-a adjudecat într-un mod categoric primele două game-uri, însă apoi a urmat o serie de nu mai puțin de nouă game-uri consecutive câștigate de rusoaică.

În acest timp, Simona, care a părut absentă în multe momente ale meciului, a acuzat și probleme la spate, solicitând chiar intervenția fizioterapeutului.

Până la final, ocupanta locului 2 în clasamentul WTA a părut că nu vrea să forțeze și să riște o accidentare cu doar câteva zile rămase până la startul Australian Open.

O victorie ușoară pentru Ekaterina Alexandrova (locul 33 WTA), cea de-a doua obținută în față Simonei din trei întâlniri directe.

În semifinale, Ekaterina Alexandrova o va întâlni pe Kaia Kanepi.

Pentru Simona ar trebui să urmeze astăzi meciul din sferturile probei de dublu, dar rămâne de văzut dacă sportiva noastră va intra pe teren sau va alege să se retragă.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep și Ekaterina Alexandrova, din sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy de la Melbourne (Australia).

Simona Halep - Ekaterina Alexandrova 2-6, 1-6

Setul II

1-6 GAME, SET ȘI MECI EKATERINA ALEXANDROVA

1-5 Break izbutit de Ekaterina Alexandrova, care va servi pentru câștigarea meciului.

1-4 Alexandrova servește bine și se distanțează la 4-1 în acest set doi.

1-3 Tenismena noastră pune in sfârșit punct seriei rusoaicei.

0-3 Simona continuă să facă multe greșeli nerforțate.

0-2 Rusoaica ajunge la 8 game-uri câștigate consecutiv, iar lucrurile nu arată deloc bine pentru Simona.

0-1 Simona nu-și găsește ritmul, iar Alexandrova controlează în totalitate întâlnirea.

Setul I

2-6 - Ekaterina Alexandrova câștigă primul set după 6 game-uri adjudecate consecutiv.

INFO: Simona acuză o problemă la spate și a cerut intervenția unui fizioterapeut. Din fericire, poate continua meciul.

2-5 Game la 0 reușit de Alexandrova, aflată într-o perioadă excelentă, în timp ce Simona pare puțin distrată

2-4 Patru game-uri la rând câștigate de Alexandrova...

2-3 Ekaterina Alexandrova salvează două mingi de break și trece în avantaj.

INFO: Câștigătoarea acestei partide o va întâlni în semifinale pe Kaia Kanepi, după ce Karolina Muchova s-a retras din cauza unei accidentări înaintea meciului din sferturi.

2-2 Break reușit de rusoaica, iar scorul devine egal.

2-1 Ekaterina Alexandrova își face serviciul.

2-0 Game la 0 izbutit de sportiva noastră.

1-0 Simona profită de cea de-a patra minge de break și începe excelent meciul.

INFO: În runda precedentă, Alexandrova a eliminat-o în două seturi pe campioana de la Roland Garros, Iga Swiatek.

ora 08:27 - Începe meciul, cu rusoaica prima la serviciu.

Jocul este televizat de postul Digi Sport 2.

Simona Halep (locul 2 WTA) și Ekaterina Alexandorva (locul 33 WTA) s-au mai întâlnit de două ori până în prezent, victoriile fiind împărțite:

2019, Cincinnati: 3-6, 7-5, 6-4 pentru Simona;
2019, Beijing: 6-2, 6-3 pentru Ekaterina.

Gippsland Trophy se desfășoară în perioada 31 ianuarie - 7 februarie.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!