Liga 1: FCSB, învinsă de Universitatea Craiova

FCSB a fost învinsă de Universitatea Craiova în derbiul etapei a 4-a din play-off-ul Ligii 1, scor 2-0.

Gruparea roș-albastră a suferit a doua înfrângere la rând și a pierdut poziția de lider în Liga 1.

Oltenii au deschis scorul în minutul 38, după o reluare lângă bară trimisă de Cicâldău.

FCSB a încercat să revină, dar nu a reușit să-și creeze ocazii foarte mari la poarta lui Pigliacelli deși a jucat în superioritate numerică din minutul 54, după eliminarea lui Vătăjelu.

În schimb, oltenii au mai marcat o dată în minutul 63, prin Dan Nistor, la o minge băgată în propria poartă de Andrei Vlad.

După acest rezultat, FCSB este pe locul 2 în Liga 1, cu 39 de puncte, iar Universitatea Craiova e pe 3, cu 37 de puncte.

UNIVERSITATEA CRAIOVA - FCSB 2-0

90+5 - Final de meci!

90 - 5 minute suplimentare.

88 - Perianu trage puternic din afara careului, Pigliacelli prinde fără probleme.

82 - Moruțan vede cartonașul galben.

80 - Andrei Ivan vede cartonașul galben.

79 - Tănase trimite slab cu capul peste poartă după o centrare din partea dreaptă.

74 - Schimbare FCSB: Perianu intră în locul lui Ovidiu Popescu.

73 - Moruțan marchează, dar reușita e anulată pentru o poziție de ofsaid. Decizie la limită.

71 - Bancu vede cartonașul galben.

68 - Octavian Popescu primește în careu, dar trage în blocaj.

63 - GOL CRAIOVA!!! Nistor înscrie cu un șut de la 25 de metri, intr-o fază la care Vlad bagă mingea în poartă!

58 - Oaidă trage din marginea careului alături.

57 - Schimbare Craiova: Căpățînă intră în locul lui Tudorie.

56 - Florin Tănase vede cartonașul galben.

54 - Vătăjelu vede cartonașul galben pentru o intrare asupra lui Octavian Popescu!

47 - Cicâldău trage superb din marginea careului, mingea se duce puțin alături.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

40 - Schimbare FCSB: Oaidă intră în locul lui Niță.

38 - GOL CRAIOVA!!! Cicâldău deschide scorul cu o deviere superbă lângă bară!

37 - Octavian Popescu pleaca pe contraatac, dar trage peste din unghi!

32 - Vătăjelu vede cartonașul galben.

25 - Fază încâlcită în careul FCSB, dar oltenii nu reușesc să trimită spre poartă!

16 - Niță trage din unghi în brațele portarului.

12 - Cîmpanu trage din unghi, în brațele lui Vlad.

11 - FCSB a început sus și stă în jumătatea adversă.

6 - Ce ocazie! Niță primește singur cu portarul, dar trage în Pigliacelli!

5 - Ce ocazie! Ivan centrează din partea stângă, dar Cicâldău trage mult peste din centrul careului!

3 - Schimbare Craiova: Tudorie intră în locul lui Mitran.

3 - Început echilibrat, cu multe momente de posesie la centrul terenului.

Echipele:

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Acka, M. Constantin, Bancu - Mateiu, Nistor - Cîmpanu, Cicâldău, Mitran - Ivan

Rezerve: Popescu, V. Constantin, Căpățînă, Bic, Fedele, Screciu, Camara, Mamut, Tudorie

FCSB: Vlad - Haruț, Cristea, Miron, Radunovic - Moruțan, Șut, Ov. Popescu - Niță, Tănase, Oct. Popescu

Rezerve: Straton, Simion, Filip, Vînă, Buziuc, Perianu, Oaidă, Istrate, Timiș

Înaintea acestui meci, FCSB este pe locul 2, cu 39 de puncte, iar Universitatea Craiova este pe 3, cu 34 de puncte.

Meciul este televizat de Digi Sport, Telekom Sport și Look Sport.