Conference League: FCSB învinge la limită Șahtior Karagandy

FCSB a câștigat meciul cu Șahtior Karagandy, scor 1-0, în prima manșă a turului 2 preliminar din Conference League.

Formația lui Dinu Todoran a dominat meciul, dar pe final de meci putea primi un gol pe contraatac.

Deschiderea scorului a venit după un șut bun trimis de Andrei Cordea din afara careului, în minutul 35.

În partea secundă, FCSB a mai redus turația motoarelor, iar singurul pericol din ofensivă a fost Andrei Cordea.

În ultimele 20 de minute a fost introdus și Florinel Coman, revenit după o accidentare gravă.

Kazahii au fost aproape de egalare cu câteva minute înainte de final, însă Vlad s-a opus excelent.

S-a terminat 1-0, scor care o face favorită pe FCSB înaintea returului de joia viitoare.

FCSB - KARAGANDY 1-0 (Cordea '38)

90+3 - Final de meci!

90 - Schimbare FCSB: Dumitru intră în locul lui Cordea.

87 - Ocazie mare pentru kazahi, dar Vlad intervine excelent și salvează golul!

78 - Jocul este destul de slab. FCSB domină, dar nu mai sunt ocazii.

70 - Schimbare FCSB: Coman intră în locul lui Popescu.

59 - Alexandru Crețu vede cartonașul galben.

54 - Cordea trage puternic din afara careului, dar mingea e scoasă excelent de portar!

52 - Cordea pătrunde în careu, dar șutul său e respins în corner!

46 - Se reia meciul!

Schimbări FCSB: Musi și Stoica intră în locul lui Vînă și Moruțan.

45 - Pauză!

38 - GOL FCSB!!! Cordea deschide scorul cu un șut superb de la 22 de metri!

33 - Khozin vede cartonașul galben.

30 - Ovidiu Popescu trage puternic de la 20 de metri, dar mingea se duce puțin peste poartă!

24 - Mitosevic vede cartonașul galben.

16 - Tănase trage periculos, dar portarul advers scoate! Mingea ajunge la Cordea, al cărui șut e blocat!

15 - Corner pentru kazahi, mingea se scurge periculos prin fața porții.

7 - FCSB are posesia în primele minute, kazahii s-au pus pe două linii.

Info:

FCSB: Vlad - V. Crețu, A. Crețu, Cristea, Radunovic - Moruțan, Ov. Popescu, Vînă - Cordea, Tănase, Oct. Popescu

REZERVE: Straton, Haruț, Coman, Ondrasek, Stoica, Dumitru, Perianu, Musi, Șerban

Șahtior Karagandy: Shatskiy - Gabyshev, Khozin, Graf, Buivolov, Atanaskoski - Mitosevic, Mawutor, Bakaev - Shikavka, Najaryan

REZERVE: Trofimets, Tattybayev, Kybyray, Omirtayev, Sviridov, Nazymkhanov, Rustemovic, Nurseitov, Pairuz

Manșa retur este programată joia viitoare, de la ora 17:00.