Liga 1: Chindia câștigă ușor cu Poli Iași și rămâne lidera din play-out

Chindia Târgoviște s-a impus în fața celor de la Poli Iași, scor 2-0 în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 3 a fazei de play-out din sezonul competițional 2020/2021.

Golurile au fost marcate de Daniel Florea, o dublă semnată de acesta în minutele 41 și 80.

GOOOL! Chindia - Poli Iași 1-0. Daniel Florea deschide scorul pentru gazde

Prima reușită a fost una splendidă, venită la capătul unei faze personale senzaționale, la capăt de primă repriză. Tot Florea a fost cel care a închis tabela pe final de joc, cu puțin noroc, după o respingere greșită a portarului advers, la capătul unui șut al lui Popa.

Chindia rămâne lidera din play-out, cu 29 de puncte, 4 peste locul 8 ocupat de UTA. Poli Iași rămâne de asemenea ultima clasată din România, cu 14 lungimi.

Dinamo a scapăt așadar în această rundă, căci dacă ieșenii triumfau la Buzău, ar fi coborât pe ultima poziție.

Chindia: Aioani - Căpuşă, P. Iacob, Celea, C. Dinu - Neguţ, M. Dulca, Raţă, Dumitraşcu - D. Popa, D. Florea.

Iaşi: Brănescu - Onea, R. Popa, Baxevanos, S. Buşu - De Iriondo, Acosta - Mensah, Vanzo, A. Stan - Djuranovici.

Arbitru: Iulian Dima.

Mari probleme pentru trofeul EURO 2020 ajuns duminică la București

Un atacant legendar al lui Inter și Milan face anunțul momentului despre Superliga Europei: "Proiectul se va desfășura în viitor"

Alexandru Lăpușan, CEO Zitec, la Digital Shift: Cu digitalizarea trebuie să ajungem ca dacă vreau să îmi plătesc taxele pe factura de telefon, să pot să o fac