Aryna Sabalenka se apropie amenințător de Simona Halep în clasamentul WTA după triumful de la Madrid

Tânăra tenismenă bielorusă Aryna Sabalenka este fără îndoială jucătoarea momentului în ierarhia WTA, după ce a reușit sâmbătă în finala de la Madrid să treacă de lidera mondială Ash Barty.

A fost un meci decis în trei seturi, scor 6-0, 3-6, 6-4, după o oră și 40 de minute, pe zgura de la Caja Magica, la turneul lui Ion Țiriac.

După acest turneu, Sabalenka va urca până pe locul 4 WTA, cel mai bun loc din carieră pentru ea, la 22 de ani, foarte aproape ca punctaj de locul 3, ocupat încă de Simona Halep.

Aryna Sabalenka a câștigat turneul de la Madrid

Simona mai are 6520 de puncte după un start dezamăgitor de sezon, în timp ce Aryna are 6195 de lungimi, urmând să urce trei poziții în clasamentul WTA, începând de luni, de pe 7 pe 4.

Sportiva în vârstă de 22 de ani a ajuns la două turnee câștigate în acest an, după ce în ianuarie s-a impus la Abu Dhabi.

Pentru crema tenisului mondial urmează acum turneul de la Roma, între 10 - 17 mai, acolo unde Simona Halep e obligată să își apere trofeul cucerit acum un an.